menü

Ne a bárányokat számolja!

Próbálja ki a Valindát!

Valinda

Az alvásról

Miért vagyunk fáradtak egész nap?

Bárkivel előfordulhat, hogy egyszer-egyszer kimarad néhány óra alvás, emiatt a következő este igyekszünk hamarabb ágyba kerülni. Azonban olyan is előfordul, hogy a nap közbeni álmosság, fáradtság állandóvá válik, és egyszerűen nem tudunk rájönni az okára, miért alszunk nyugtalanul, és miért tart akár órákig is elaludni.

Szerencsére nem kell rögtön a legrosszabbra, súlyos alvásproblémákra gondolni, sokszor egészen apró dolgokon múlik alvásunk minősége. Vegyük hát sorba, mik a legáltalánosabb, alvásunkat negatívan befolyásoló tényezők!

Nincs elég sötét a hálóban

Ideális esetben a hálószobánkban semmilyen fényforrás nincsen, és ez alól nem kivétel a televízió készenléti állapotát jelző led-lámpa sem. Ha szemünket éjszaka fény éri, agyunk azt hiszi, ébredni kell, emiatt pedig folyamatosan csökken a tobozmirigyben a melatonin termelése – ez a hormon felelős az álmosságért és a testhőmérséklet lecsökkentéséért. Tévézés közben elaludni vagy alvás előtt mobilozni főleg nem szerencsés: az elektronikai eszközökből áradó kék fény hasonló hatással van ránk, mint napfény.

Későn végzünk intenzív testmozgást

Egy könnyed torna segíthet este ellazulni, ha viszont lefekvés előtt három órával megterhelő testmozgást végzünk, azzal felpörgetjük anyagcserénket, megemeljük pulzusszámunkat, ami éjszakai nyugtalansághoz és folyamatos ébredésekhez vezet.

Túl későn fogyasztunk alkoholt

Sokan némi alkohollal próbálják ellazítani magukat, hátha könnyebben tudnak aludni, ám elég csak kicsivel túllőni a célon, és máris átesünk a ló túloldalára. Közvetlenül az alkohol elfogyasztása után álmosabbnak érezzük magunkat, ez azonban csak rövid távú hatás: éjszakánk nyugtalan lesz, és nehezebben jutunk a mélyalvás fázisába.

Késő délután kávézunk

A bevitt koffeinmennyiség egyharmada még 6 órával az elfogyasztását követően is kimutatható a szervezetben. Ha tehetjük, délután már ne fogyasszunk sem kávét, sem energiaitalt.

Túl nagy melegben próbálunk aludni

A könnyebb elalvás érdekében szervezetünk természetes módon próbálja lehűteni magát, a nagy melegben viszont megakadályozzuk ezt a folyamatot. Alváshoz a legideálisabb a 20 fok körüli hőmérséklet.

Rástresszelünk az órára

Szinte reflexszerűen működik, ám semmiképpen se ellenőrizgessük éjszaka az órát, számolgatva, hogy mennyit aludtunk, és mennyi idő van még hátra ébredésig. Ha ez szokássá válik, belső ritmusunkat akaratlanul is ezekhez az időpontokhoz igazítjuk, és egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy minden éjjel, pontban ugyanakkor felébredünk.

Addig tévézünk, amíg el nem álmosodunk

Az alvás előtti tévézés több szempontból is rossz választás: egyrészt stimulálja az agyunkat, másrészt a készülékből áradó fény azt üzeni szervezetünknek, hogy ideje felkelni!

Éjszaka próbáljuk megoldani az élet nagy dolgait

Tény, hogy nehéz megállni, hogy ne valami minket nyomasztó dologra gondoljunk, amikor éjszaka felébredünk, azonban ha tudatosan igyekszünk figyelmünket valami kevésbé stresszes témára terelni, az hosszútávon is megoldást jelent majd erre a problémára.

Lefekvés előtt esszük tele magunkat

Alvás előtt kerüljük a magas fehérje- és zsírtartalmú ételeket, ezek megemésztése ugyanis sok energiát igényel, ami nem hagyja pihenni emésztőrendszerünket – pont akkor, amikor pihenni próbálnánk. Ha nem bírjuk ki nassolás nélkül, válasszunk valami könnyű, energiaszegény ételt!

Esti cigarettázás

A dohányosok úgy érzik, a cigaretta nyugtatóan hat, ez azonban csak egy neurokémiai trükk. A valóságban a nikotin egy meglehetősen erős stimuláns. Ha közvetlenül lefekvés előtt cigarettázunk, számítsunk arra, hogy éjszaka többször is fel fogunk ébredni, épp úgy, mintha kávéztunk volna!

A fentiekben írt problémák, vagy bármely más, azoktól eltérő alvásprobléma esetén forduljon orvosához! A fentiekben található információk nem helyettesítik az orvos véleményét és diagnózisát!

A Valinda étrend-kiegészítő. Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
A javasolt napi mennyiséget ne lépje túl! Az étrend-kiegészítő tablettát nem szedhetik gyermekek.
Keresse a patikákban!